Teljesen lezárult a vasúti beruházás – Átadták a felújított békéscsabai vasútállomást

Június 9-én 14 órakor vette kezdetét a békéscsabai vasútberuházás és a felújított vasútállomás átadási ünnepsége.
Az állomásépület előtti téren felállított színpadon magas rangú tisztségviselők köszöntötték a megnyitóra érkezetteket és részletesen beszámoltak az elkészült beruházásról.
A kormány szándéka Békéscsaba és térségének megerősítése, az itt élő emberek életének segítése, a gazdaság fejlesztése volt a 34,95 milliárd forintos vasúti beruházás támogatásakor – mondta a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közlekedéspolitikáért felelős államtitkára.
Tasó László közölte: a fejlesztéssel kétvágányú kapcsolatot teremtettek Békéscsaba és Budapest között, a beruházás lényege a vasúti közlekedés versenyképessé tétele volt. Az államtitkár kifejtette: az elmúlt években 350 kilométernyi vasutat újítottak meg; a munkát folytatják, újabb 400 kilométer rekonstrukcióját és 450 kilométernyi vasútpálya villamosítását tervezik a közeljövőben. Hozzátette, hogy lépni fognak a közösségi közlekedés rendszerének összehangolásában is.
Szarvas Péter független polgármester elmondta: a mostani beruházás a megyeszékhely vasúti elérhetőségét javítja jelentősen, az M44-es megépítésére tett lépések a közúti elérhetőséget fejlesztik majd, és Orbán Viktor miniszterelnök a Modern városok program keretében ígéretet tett a békéscsabai repülőtér fejlesztésére is. Utóbbival kapcsolatban megjegyezte, hogy a szakértői egyeztetések megindultak a témában.
Vantara Gyula megyei fejlesztési biztos az ünnepségen a város történelmében az eddigi legnagyobb volumenű beruházásának nevezte a vasúti fejlesztést. Felidézte: a békéscsabaiak 1847-ben kérvényezték, hogy a Szolnok–Arad-vonal Békéscsabán haladjon keresztül, ami a város ipari és kereskedelmi fejlődésének kiindulópontjává vált.
Tokaji Róbert, a MÁV Zrt. műszaki igazgatója elmondta: a beruházás révén negyven perccel csökken az utazási idő a békési megyeszékhely és a főváros között. „Békéscsaba bekapcsolódott az európai közlekedésbe” – fogalmazott. Hozzátette: a fejlesztések sora nem áll le, a vonal korszerűsítését folytatják Békéscsaba–Lőkösháza irányában is, a Békéscsaba–Szeged-vonalat pedig villamosítják.
Mayer András, a beruházó Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő (NIF) Zrt. vezérigazgató-helyettese elmondta: a projekt során korhűen rekonstruálták Békéscsaba 1933-ban megépült vasútállomását, átépítettek 25 kilométernyi vasúti pályát, megújult a felsővezeték-rendszer és a térvilágítás. A magasperonok és a liftek létesítésével az utasok kényelmesebben és biztonságosabban közlekedhetnek az állomás területén. Díszburkolattal, parkosítással, szökőkúttal megújult az állomás előtti külső tér is.
Hangsúlyozta: a beruházás nemcsak a vasúti, hanem a közúti közlekedést is érintette, átalakítottak négy szintbeli útkereszteződést, kiépítettek egy új közúti aluljárót, egy kétszer két sávos felüljárót, három kerethidat, egy peronaluljárót és egy körforgalmat. Összesen 6 kilométernyi utat építettek. Parkolókat is létesítettek, valamint 16 térfigyelő kamerát telepítettek – sorolta.
A kivitelezés 85 százalékban uniós, 15 százalékban hazai forrás felhasználásával valósult meg. A beruházás része volt a külön projektként, 5,85 milliárd forintból megvalósított Orosházi úti felüljáró kivitelezése – melyet a város Erzsébet hídnak keresztelne el –, a felüljárót decemberben adták át hivatalosan.
A tisztségviselők balról jobbra:
Mayer András – a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. vezérigazgató-helyettese
Tokaji Róbert – a MÁV Zrt. műszaki igazgatója
Tasó László – államtitkár
Szarvas Péter – Békéscsaba polgármestere
Vantara Gyula – megyei fejlesztési biztos
A beszédek között a Körösparti Vasutas Koncert Fúvószenekar előadását hallgathatták meg a látogatók, valamint a Békéscsabai Jókai Színház táncos előadását is megtekinthették.
A csütörtökön lezárult, 35 milliárd forintból megvalósuló projekt egyik részeként
- az újbarokk stílusú állomásépületet korhű állapotba restaurálták,
- emellett átépült az állomáshoz kapcsolódó vasúti pálya és a felsővezetéki rendszer, valamint a térvilágítás.
- Korszerű, utasbarát állomást alakítottak ki magasperonnal, peronaluljáróval és akadálymentes liftekkel.
- Új csapadékvíz-elvezető rendszert létesítettek
- Zajvédő falakat építettek
- A Mokry utcai, Pataky utcai, Kereki úti és Kétegyházi úti szintbeli átjárókat átépítették
- Új közúti, gyalogos és kerékpáros felüljáró épült az Orosházi úton
- A Bartók Béla út – Temető sor csomópontot átépítették
- Turbó körforgalom épült az Orosházi út – Gyár utca kereszteződésben
- Az Ihász utcai felüljárót átépítették
- A Gyár utcát és a Kereki utat átépítették
- Új közúti, gyalogos és kerékpáros aluljárót építettek a Szerdahelyi utcánál
- A projektben megújult az állomás előtti tér is, itt P+R (park and ride), illetve B+R (bike and ride) parkolókat, valamint szökőkutat létesítettek, parkosítást végeztek.
- Új kerékpárutat és járdát építettek
- Új közvilágítást és díszkivilágítást építettek
- Térfigyelő kamerarendszert telepítettek
A beruházás számokban:
- 25 kilométernyi vasúti pályát építettek át
- Két új magasperont építettek és egy meglévőt építettek át
- 13619 négyzetméter zajvédőfalat telepítettek összesen 2842 méter hosszon
- 3 liftet telepítettek
- 4 szintbeli útátjárót korszerűsítettek
- 1 közúti aluljárót építettek
- 1 2×2 sávos közúti felüljárót építettek
- 1 gyalogos felüljárót építettek
- 4 db, 184 férőhelyes P+R, 244 férőhelyes B+R és 3db K+R parkoló, valamint 3 férőhelyes buszparkolót építettek
- 573 db fát, 18335 db cserjét ültettek
- Az állomás előtti téren 2773 négyzetméteren füvesítettek, 6648 négyzetméteren díszburkolatot raktak le.
- 16 térfigyelő kamerát telepítettek
- 6007 méter utat építettek
- A kivitelezés nettó összege: 34.953.297.082,- Ft